Jurymedlem

Stina Billinger

Stina Billinger arbetar som samhällsansvarschef på pensionsbolaget SPP. Stina brinner för den största utmaningen som finns: att skapa en hållbar värld till 2050 och få världens företag att förstå att det är de som kan skapa den hållbara världen. Och att de kan tjäna pengar på kuppen. I övrigt så är hon Medie- och kommunikationsvetare och väldigt intresserad av genusfrågor, medier, politik och musik.

Varför vill du arbeta med Sustainergies Cup 2011?

För att det är ett lysande sätt att stimulera studenter att tänka hållbarhet och att vi som jobbar med frågorna idag behöver kompetent arbetskraft att anställa framöver.

Hur kommer de yngre generationerna att rädda världen?

Genom att integrera hållbarhetsaspekter i sina framtida karriärer. Vi behöver inte 100 000 hållbarhetsansvariga utan vi behöver vassa finansanalytiker som förstår tripple bottom line, marknadschefer som kan bygga gröna varumärken, sociala entreprenörer och produkt- och affärsutvecklare som ser hållbar utveckling som ett självklart mål.

Vad har du för dold talang?

Jag är inte så mycket för att dölja mina talanger, jag fläker nog ut det mesta… Fast kanske att mina nuvarande kollegor inte riktigt vet att jag faktiskt kan sjunga?

Läs mer om SPP.